Ana Sayfa YAYINLAR ÇİZGİ ROMAN Pyongyang
İndirim!

Pyongyang

25,00 TL 15,00 TL

Kuzey Kore halen dünyadaki en tanımlanamaz, gizemli ülkelerden biri. Orada neler olup bittiğini kimse tam olarak bilmiyor. 2001’in başlarında bir animasyon şirketinin çalışanı olarak ülkeye girilmesine izin verilen Fransız çizer Guy Delisle, ülkeye sokulan birkaç Batılıdan biri. Başkentte geçirdiği iki ay boyunca Delisle kültürün ve Kuzey Korelilerin yaşantılarından görebildiği kadarını gözlemleyerek Pyongyang’ı yarattı. Pyongyang bize biraz olsun Kuzey Kore’de ne işler döndüğünü anlatıyor.

Ülkeye kaçak bir radyo ve 1984’ün bir kopyasıyla giren Delisle, Pyongyang’i ve kırsalını ancak rehberinin ve çevirmenlerinin eşliğinde keşfedebildi. Ne var ki dünyanın tek komünist hanedanı Kim Il-Sung ve oğlu Kim Jong Il’in heykelleri, portreleri ve propagandaları arasında, Delisle kendisine izin verilenden çok daha fazlasını gözlemleyebildi.

Çizerin, katı bir rejimin kuşatmasındaki hayata dair zekice ve buruk düşünceleri bu olağanüstü çizgi romanın esasını oluşturuyor. Pyongyang, esrarengiz bir ülkeye dair aydınlatıcı, kişisel ve eğlenceli bir bakış sunuyor.

Pyongyang, son 20 yılın en değerli grafik romanlarından biri.
Vulture

Joe Sacco’nun Filistin’ini Marjane Satrapi’nin İran devrimi sonrasını anlatan Persepolis’i takip etmişti. Şimdi de Guy Delisle’in Kuzey Kore’de geçirdiği günleri anlatan çizgi romanı aynı geleneği sürdürüyor.
The Guardian

Guy Delisle, çizgi roman dünyasında sıra dışı bir yıldız.
Star Tribune

Pyongyang, bir korku paranoyasından ziyade neşeli bir seyahatname.
The Hollywood Reporter

Kategoriler: Etiketler: